A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara saját erőforrásaival, hazai és uniós források segítségével a megyei és régiós gazdasági potenciált erősíti és fejleszti. A kamara célja egyrészről a fejlődőképes, már a megyében dolgozó, a településekhez erősen kötődő kkv-szektorbeli családi cégek sokrétű támogatása, és ebbe a munkába a kormányzat, az önkormányzatok, valamint az egyetem bevonása. A kamara feladata másrészt – a megye számára a meglévő fejlesztési potenciál aktivizálása mellett a 25-500 fő között foglalkoztató tudás intenzív ipari beruházások megnyerése. A gazdaságszervezés egyik legfőbb eszköze a helyi együttműködések szervezése a vállalkozói kompetenciák feltárása és azonosítása mentén.
A kamara az Enterprise Europe Network tagjaként több mint egy évtizede dolgozik nemzetközi kereskedelemfejlesztési és innovációs programokon és projekteken, nemzetközi láthatóságot és potenciális üzleti kapcsolatokat teremtve Baranya megyében. Nemzetközi üzleti, technológiai és pályázati partnerkereső adatbázisa hasznos segítség a dél-dunántúli régió vállalkozói számára (http://pod.pbkik.hu).
Számos K+F+I szolgáltatással, gazdaságfejlesztő tevékenységgel áll a vállalkozások rendelkezésére, mint a szellemitulajdon-védelem, szellemieszköz-menedzsment, technológiai auditok és technológia transzfer, nemzetközi szintű technológiai profilok készítése ötletekre/kutatási eredményekre, és azok piaci hasznosításának segítésére.
A kamara különböző adatbázisok használatával biztosítja az információkhoz való hozzáférést üzleti, technológiai, kutatásfejlesztési, és innovációs pályázati partner keresések során. A kamara nemzetközi innováció menedzsment értékelési eszközöket - IMP3ROVE és Innovation Health Check - használ benchmarking lehetőségként.
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal, a Baranya Megyei Kormányhivatal mellett a pécsi iparkamarát kérte fel a megyei SMART (S3) stratégia szakmai előkészítésére és összeállítására, így a feldolgozóipar, legfontosabb ágazatként a gépipar és az elektronikai ipar kiemelt támogatást élvez a jövőben.
A klaszterfejlesztés területén a Biotechnológiai Innovációs Bázis Klaszter, a Kreatív Ipari Klaszter alapítása, illetve az akkreditált Dél-Dunántúli Gépipari Klaszter, az Építőipari Technológiai Klaszter és a Baranyai Gasztronómiai Klaszter alapítása és menedzselése kötődik a kamarához. Emellett a kamara szorosan együttműködik az Alkalmazott Földtudományi Klaszterrel, valamint az Információmemedzsment Innovációs Klaszterrel. A klaszterek, klasztertagok a kamara európai projektjei által nemzetközi láthatóságot, képzést és üzleti lehetőségeket kapnak. Az innovációs eredmények felhasználása, az exportkapacitás fejlesztése és a közös marketing az együttműködés keretein belül valósul meg.
A kamara nyitott az új lehetőségekre, folyamatosan keresve az alkalmat kapcsolatrendszerének bővítésére.